Tipy na výlet

Listovať v knihách a čítať si celý deň s Analfabetou je zábava, ale preskúmať mestské zákutia a okolitý kraj je tiež dobrodružstvo. Aby ťa oči z toľkých kníh neboleli, treba sa trochu prevetrať. Okrem prechádzok v uličkách a parkoch môžeš stráviť čas mnohými zaujímavými aktivitami. Oplatí sa navštíviť múzeá, historické i prírodné pamiatky, či rozličné atrakcie.

Tu budú postupne pribúdať Analfabetine tipy. Nechaj sa inšpirovať a vyraz s kamarátmi a rodičmi na výlet.

Elektrárňa Piešťany

Dám ti hádanku. Najprv zabezpečovala elektrinu pre domácnosti, dnes je to kultúrno-vzdelávacie centrum. Čo je to? Správne, piešťanská Elektrárňa, ktorá svojou krásou a unikátnosťou očarila architektov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pre svojich malých i veľkých návštevníkov pripravuje rozličné kultúrne, ale aj vzdelávacie podujatia, ktoré ti priblížia záhady vedecko-technického sveta.

Park miniatúr

Na to, aby si si mohol prezrieť ako vyzerali hrady, zámky či kostolíky na Slovensku v čase ich najväčšej slávy by si musel vlastniť stroj času, alebo navštíviť unikátny Park miniatúr v neďalekej dedinke Podolie. V expozícii pod holým nebom je v súčasnosti umiestnených 68 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát, rozhľadní a rodných domov. Zábavno-náučný areál parku je vymyslený tak, aby oslovil všetky vekové kategórie. Počas letných prázdnin (júl, august) sa do parku môžeš ísť pozrieť v utorok - nedeľu v čase od 9.00 - 19.00 h. V mesiacoch apríl, máj, jún, september, október je park otvorený od utorka - nedele, a to v čase od 9.00 - 17.00 h.

Classic Car Museum

Vrrrrm, vrrrrm.... Zvuk áut má rád každý chlapec. Historické veterány však určite oslovia aj dievčatá. Presvedčíš sa o tom, ak navštíviš Classic Car Museum v Moravanoch nad Váhom. Aby si vedel, na čo sa práve pozeráš, k prehliadke výstavy dostaneš aj odborný výklad a do minulosti ťa prenesie štýlová hudba. Múzeum môžeš navštíviť aj viackrát, pretože vystavované vozidlá sa stále menia. Nájdeš tu aj minibar, plazmovú obrazovku či dobové hračky. Aby bol tvoj zážitok úplný, môžeš si cez sezónu vychutnať aj vyhliadkovú jazdu po okolí. Ale aby si vedel, kedy sem môžeš zavítať, prezradím ti otváracie hodiny. Od apríla - septembra je múzeum otvorené od 14.00 - 19.00 h a od októbra - marca v čase od 13.00 - 17.00 h.

Súkromné etnografické múzeum Za Krakovskú bránu

Poznáš kultúru svojich predkov z čias, keď ešte neexistovali mobily, počítače a internet? Strašné si to čo i len predstaviť, však? Ale musím povedať, že aj táto doba mala svoje čaro. O tom sa môžeš presvedčiť vďaka etnografickému múzeu Za Krakovskú bránu, ktoré dokumentuje život nielen obyvateľov obce Krakovany, ale aj priľahlých dedín. Kedysi ľudia nenosili rifle a tričká, ale tradičné ľudové odevy, kroje a na tie krakovianske sa určite oplatí pozrieť. Súčasťou expozície sú aj tradičné hospodárske nástroje a pracovné náradia, pomocou ktorých ľudia obrábali pôdu, spracovávali potraviny a vykonávali rôzne hospodárske a domáce práce. Ešte jeden klenot toto múzeum ukrýva. Aké? Napoviem, že nie je ani zo zlata, ani drahokamov. Ide o krakoviansku paličkovanú čipku, ktorá veru nemá na svete páru.

Balneologické múzeum

Chcel by si vidieť mamutie kly, sošku Moravianskej venuše či zmenšené znázornenie kniežacieho hrobu? To všetko a oveľa viac môžeš preskúmať v Balneologickom múzeu, ktoré sa rozkladá v troch budovách. V jeho hlavnom sídle v budove Kúpeľnej dvorany môžeš napríklad zažiť, ako sa kedysi žilo – v sedliackom domčeku so slamenou strechou. Vrátiť sa späť v čase môžeš aj v druhej budove múzea, Vile Dr. Lisku, kde sa nielen zoznámiš s dejinami piešťanských kúpeľov, ale napríklad si aj prezrieš model Hotela Slovan z čias jeho najväčšej slávy. Treťou budovou múzea je Pamätná izba básnika Ivana Krasku, ktorá sa nachádza v básnikovom pôvodnom byte na nábreží Váhu.

Vojenské historické múzeum

V našom meste sa nachádza aj múzeum, kde si prídu na svoje všetci malí aj veľkí milovníci vojenských tankov a lietadiel. Nájdeš ho na bývalom vojenskom letisku a vystavené exponáty si môžeš prezrieť v halách troch bývalých hangárov a na voľnej ploche. Výstavu tvorí vyše 400 predmetov prezentujúcich výzbroj, výstroj a techniku československej armády v rokoch 1945-1992. Čo všetko teda môžeš vidieť? Delostreleckú výzbroj, tanky, motocykle, lietadlá i vrtuľníky. V mesiacoch jún – september môžeš múzeum navštíviť v určitých hodinách v utorok až nedeľu, ale v období október až máj sa musíš dopredu dohodnúť so svojimi kamarátmi a rodičmi, lebo je vás treba aspoň 10 a musíte sa pred návštevou nahlásiť. Pán sprievodca ti potom rád odpovie na všetky všetečné otázky.

Kolonádový most

Vieš, že ten pekný most, z ktorého môžeš kŕmiť labute a kačky a pozorovať kajakárov, je najdlhším krytým mostom na Slovensku? Meria presne 156 metrov a postavili ho v rokoch 1931-1933 podľa projektu významného architekta Emila Belluša. Spája centrum mesta s kúpeľným ostrovom a na jeho začiatku ťa privíta socha Barlolámača. Domáci mu tiež hovoria Sklený most, lebo je vyplnený sklenými tabuľami a dokonca obrazmi s ľudovými motívmi vyleptanými do skla podľa návrhu akademického maliara Martina Benku.

Legovňa

Kto by nemal rád Lego? Analfabeta ho miluje. A keď sa pritom môžeš aj niečo zaujímavé dozvedieť, je to paráda. V Legovni si s tebou budú stavať kocky lektori, ktorí používajú metódu BrickByBrick (rozumej „tehlička po tehličke“) vymyslenú až v ďalekej Amerike. Najprv ti porozprávajú o nejakom jave, potom si spolu postavíte model a otestujete ho, aby ste si vyskúšali ako funguje, nielen sa pohrali, ale aj objavovali. A javy z prírodných vied, techniky a matematiky ti budú odteraz jasné ako facka! 

Múdra ponorka

Na to, aby si sa zabavil a niečo zaujímavé dozvedel, nemusíš chodiť ďaleko. Stačí, keď sa vydáš do našej Múdrej ponorky. Detský kútik plný veselej žltej farby v sebe skrýva rôzne zákutia, priestory na hranie, oddych či posedenie pri dobrej knižke. Naše knihovníčky tu pravidelne organizujú zábavné posedenia s rozprávkovými knižkami spojené s dramatizovaným čítaním, tvorením a rôznymi hrami.

Hrady v okolí Piešťan

Každá princezná či princ potrebuje hrad alebo zámok, v ktorom býva. Je to už trochu dávnejšie, ale na hradoch, nielen tých rozprávkových žili ľudia, panovníci a grófi. Piešťany majú to šťastie, že v ich blízkom okolí sa nachádza hneď niekoľko takýchto hradov a zámkov.

Hrad Beckov

Jedným z nich je aj Beckov, na ktorom sa zub času vyšantil a dnes je z neho zrúcanina. Vďaka súbojom stredovekých bojovníkov, prehliadke prác remeselníkov, alebo ochutnávke kuchyne niekdajších hradných obyvateľov sa nachvíľu vrátiš späť do stredoveku. Podľa jednej z povestí, získal hrad svoj názov po dvornom šašovi kniežaťa Stibora, ktorému sa podarilo po dlhej poľovačke knieža tak rozveseliť, že mu chcel splniť každé jeho želanie. Po dostavaní sa však Stiborovi hrad tak páčil, že zaň sľúbil Beckovi toľko zlata, koľko sám váži. Šašo súhlasil, ale s podmienkou, že hrad bude niesť jeho meno. A tak sa aj stalo. Ale čo je na Beckove podľa Analfabety úplne mega je, že sa tu nachádza hradná knižnica s čitárňou, takže aj tu si môžeš prečítať svoju obľúbenú knihu a tvoji rodičia si môžu pri tom pochutnať na hradnej káve.

Čachtický hrad

Kde bolo, tam bolo, žila raz jedna grófka, Alžbeta Báthoryová, ktorej však všetci vraveli krvavá pani. Je to preto, že údajne väznila a týrala mladé dievčatá a niektoré povesti hovoria, že sa dokonca kúpala v ich krvi, aby si tak získala večnú mladosť. A kde žila? Na Čachtickom hrade. Dnes sa jej už ale nemusíš báť a môžeš túto zrúcaninu hradu bez obáv navštíviť. Okrem prehliadky hradu si vychutnáš aj prechádzku v krásnom prostredí chránenej krajinnej oblasti. Určite stojí za to nakuknúť aj do dediny, v ktorej sa ukrývajú ďalšie historické pamiatky, napríklad renesančný kaštieľ – sídlo múzea, kaštieľ Orságovcov, kúria Drugetovcov, čachtické podzemie a iné. Malí historici a architekti si určite na tomto mieste prídu na svoje.

Tematín

Zrúcaninu hradu Tematín môžeš vidieť už z Piešťan. Hrad spoznáš podľa hranolovej veže. Ak si turistický typ, môžeš sa k nemu vydať po dvoch turistických trasách. Musím ťa však dopredu upozorniť, že sú náročnejšie, a preto musíš veľa trénovať, aby si ich zvládol. Odmenou za tvoje úsilie však bude nádherný výhľad z hrebeňa Považského Inovca, na ktorom sa hrad týči.

Smolenický zámok

Vieš, aký je rozdiel medzi hradom a zámkom? Niektorým sa zdá, že je to to isté, ale nie je. Hrad totiž slúži výlučne na obranu, pričom zámok okrem toho slúži aj na reprezentatívne účely a tým pádom je luxusnejší. Často však zámky vznikali z hradov. Jeden taký sa nachádza aj neďaleko Piešťan a nazýva sa Smolenický zámok. Je postavený v romantickom štýle, a preto sa pri jeho návšteve budeš cítiť doslova ako v rozprávke. A rozprávková je aj príroda naokolo. Zámok je zaujímavý aj tým, že sa v ňom stretávajú vedci nielen zo Slovenskej akadémie vied, ale aj vedci z celého sveta. No a to je už čo povedať!

Piešťanský expres

Vychutnaj si pohľad na Piešťany z trochu inej perspektívy a s vetrom vo vlasoch vďaka Piešťanskému expresu. Tento netradičný vláčik ťa prevezie zákutiami mesta, ktoré si doteraz možno nepoznal. Sezóna začína v máji a končí v septembri. Potom sa už Piešťanský expres odoberá na zimný spánok, aby sa poriadne pripravil na nových zvedavých cestujúcich.

Plavba loďou

Dvíhame kotvy od počítačov a púšťame sa do búrlivých vôd Váhu. No dobre, nie sú síce tak búrlivé, ale ten výhľad z výletnej lode Trajan stojí za to. Nalodiť sa môžeš od marca do novembra pod Kolonádovým mostom. Môžeš si vybrať krátky okruh, ktorý trvá 55 minút a jeho trasa smeruje k Vtáčiemu ostrovu a späť, ale ak sa ti plavba zapáči, môžeš ísť aj na dlhý okruh, ktorý trvá až 80 minút a vedie okolo Vtáčieho ostrova cez Ratnovskú zátoku, k Dráhovskej hati, odtiaľ proti prúdu k Rybárskému dvoru s možnosťou pristátia a späť ku Kolonádovému mostu. Hor sa na palubu!

Mini Farma

Všetkým milovníkom zvierat odporúčam navštíviť Mini Farmu v obci Lubina. Aj napriek tomu, že sa táto rodinná farma nachádza trochu ďalej od Piešťan, na tento výlet sa oplatí ísť. Nájdeš tu totiž viac ako 100 zvierat, ktoré sú jedinečné hlavne malým vzrastom. Ide najmä o miniatúry klasických hospodárskych zvierat ako sú ovce, kozy, kone, kravy, lamy, oslíkovia, prasiatka, kačky, husi alebo sliepky. Aby to však nebola nuda, môžeš ísť za nimi do ohrady, nakŕmiť ich a pohladkať. Nemusíš sa ich báť, sú na ľudí zvyknuté a majú ich dokonca veľmi radi. Ak už budeš unavený, môžeš si oddýchnuť napríklad leňošením v hojdacej sieti, alebo návštevou vyhliadkových vežičiek, šľapacích traktorov, šmykľaviek či hojdačiek. Zvieratká ťa na farme privítajú každý deň od 10.00 - 19.00 h.

Cyklochodník Dubová & Kolookruh Sĺňava

O Piešťanoch je známe, že sú mestom plným cyklistov. Na to, aby mohli bezpečne jazdiť, potrebujú cyklistické chodníky. Jedným z nich je aj 2,3 km dlhý cyklochodník Dubová, ktorý spája administratívnu zónu so zónou rekreácie a športu v južnej časti mesta, kde sa pri lodenici plynule napája na Kolookruh Sĺňava. Ten je otvorený od apríla do konca októbra. Bicykel môžeš vymeniť za in-line korčule či vlastné nohy. Asfaltový povrch široký 3 - 4 metre vedie po rovine od Krajinského mosta smerom na Lodenicu, hať Drahovce, vodnolyžiarsky areál a späť po ľavom brehu Váhu k mostu.

Siesta pláž

More nám na Slovensku síce chýba, ale pláž vďaka Drahovciam, nie. Svoju obľúbenú knihu si tak môžeš prečítať na lehátku pri vode. Ak ťa už však čítanie prestane baviť, môžeš sa vyskákať a vyšantiť v nafukovacom hrade. Ak máš viac ako 6 rokov, vyskúšaj aj aquazorbing a zaži dobrodružstvo. Že nevieš, čo to je? Hovorí sa tomu aj "chôdza po vodnej hladine". Jednoducho vlezieš do veľkej priehľadnej plastovej gule a je to! Nebude mať na teba ani Guľko Bombuľko. Analfabeta by ti o tom vedela porozprávať, veď dobrodružstvá miluje. A keďže sa v zime na pláž nikomu nechce, môžeš sa na nej vyšantiť v mesiacoch máj - október, každý deň od 10.00 - 22.00 h.

Wake soul

K letu a horúcim dňom neodmysliteľne patrí voda. Poď sa schladiť do piešťanského wakeboardového parku. Zažiješ tak celú škálu športových zážitkov, ktoré sú zábavné, bezpečné a vhodné nielen pre teba, ale aj tvojich rodičov, takže ich určite hneď presvedčíš, aby ste sa sem prišli pozrieť. Ponuka je naozaj široká. Môžeš si tu vyskúšať wakeboarding, vodné lyže, kneeboard či paddleboard. Nemusíš sa toho vôbec báť, pretože dostaneš aj podrobnú inštruktáž ako na to. Energiu doplníš chutným jedlom v bistre priamo v areáli parku. Ak si už nedočkavý, tak ešte jedna dôležitá informácia pre každého návštevníka. Park je otvorený od mája - septembra.

Striebornica

Názov tohto prírodného jazera znie, ako keby pochádzal priamo z rozprávky. Nájdeš ho v Moravanoch nad Váhom. Ak sa v tebe ozve duša rybára, Striebornica je to pravé miesto, kde sa ti podarí chytiť možno tvoj prvý úlovok. Ak si lámeš hlavu nad tým, ako sa sem dostať, tak jednou z možností je aj bicykel. Dostaneš sa sem po cyklotrase, ktorá začína pri Kolonádovom moste. Ak by sa ti málilo, môžeš sa odtiaľto vydať aj na hrad Tematín, Čachtický hrad či na túru do Považského Inovca. V dedine sa nachádza aj prírodná pamiatka Veľký jarok a ako dôkaz toho, že sa tu pohybovali lovci mamutov je objav sošky Moravianskej venuše.

Čertova pec

Aj z teba sa môže stať praveký muž, či praveká žena a možno dokonca aj neandrtálec. Ak sa pýtaš, ako je to možné, tak tu je odpoveď. Na úpätí vrchu Nad Lipovcom sa ukrýva jedno z najstarších jaskynných osídlení na Slovensku. Na tomto mieste totiž žili ľudia neandrtálskeho typu. Okrem krásnej prírody môžeš v areáli obdivovať aj zvieratká. No a keď je to už Čertova pec, tak tu možno býva aj nejaký čert. Ale na to musíš prísť už ty sám.

Detské ihriská

Ak si rovnako neposedný, ako Analfabeta, máme tu pre teba tipy na nové detské ihriská, ktoré v Piešťanoch akoby z ničoho nič vyrástli. Jedno z nich nájdeš na Valovej ulici, kde nájdeš štvorvežovú zostavu, lanovú dráhu, kolotoč s volantom a rôzne druhy hojdačiek. Ale ak sa ti viac pozdáva Vážska ulica, tak aj tam nájdeš novopostavené ihrisko Žihadielko, ktoré sa v Piešťanoch postavilo len vďaka hlasovaniu jeho obyvateľov v rámci súťaže spoločnosti Lidl. Môžeš sa tu zahrať v pieskovisku, na kolotoči i na hojdačkách či prevážadlách. No a pre princov a princezné je tu hrad. A to nie jeden, ale hneď dva! Tak poď sa zabaviť a popri tom aj rozhýbať svoje kosti. Aj Analfabeta dobre vie, že v zdravom tele je aj zdravý duch.

Top